Olemme nyt yhdistys!

Vas. Elina Malmivaara, Hanna Lehtonen, Riitta Kauhanen ja Jaana Rissanen

Vas. Elina Malmivaara, Hanna Lehtonen, Riitta Kauhanen ja Jaana Rissanen

Kun reilu vuosi sitten perustin tukeavanhemmille.fi -sivuston, niin en todellakaan arvannut millainen matka on edessäni. Ymmärsin kyllä, että neuvoloiden yhteystietojen ja vanhemmuuden tukikanavien kokoamisessa sekä vertaistukitiedon välittämisessä blogin kautta on ideaa, mutta verkoston voima ja vertaistuen merkitys yllättivät minut silti täysin.

Tänä päivänä Tukea vanhemmille -sivuston jakamat jutut ja kuvat tavoittavat sosiaalisessa mediassa noin 80 000 henkilöä kuukaudessa. Yksittäisiä kävijöitä sivustolla on kuukaudessa noin 7 000 ja sivulatauksia noin 25 000. Blogijuttuja – vanhemmuuden vertaistuesta tai perheiden auttamisen ammattilaisten kynistä kirjoitettuna – luetaan tuhansia ja tuhansia kertoja kuukaudessa. Toiminta on silti vielä pientä ja uutta.

Sivuston blogeissa kirjoittaa itseni lisäksi kolme mahtavaa äitibloggaria – Suvi, Taru-Maaria ja Tiina – ja perheiden auttamisen ammattilaisten blogissa tehdään jatkuvaa yhteistyötä mm. Ensi- ja turvakotien liiton, ADHD-liiton, Leijonaemojen, Keskosvanhempien yhdistyksen, Parisuhdekeskuksen, Äidit irti masennuksesta ry:n ja Erityisherkkien kanssa.

Tänään voin ylpeänä kertoa, että me olemme nyt yhdistys! Olen pyöritellyt ajatusta päässäni jo perustamisesta lähtien ja nyt kun palikat loksahtivat kohdalleen, niin tämä kaikki tuntuu juuri oikealle tielle. Itseni lisäksi yhdistyksen perustajina ovat ihanat Riitta Kauhanen, Elina Malmivaara ja Jaana Rissanen

”Yhdistyksen tarkoituksena on välittää Suomessa vanhemmuuden tukemiseen liittyvää tietoa ja kanavia sekä ylläpitää, tuottaa, kehittää ja koota verkkoportaaliinsa vanhemmuuden tukemiseen liittyvää sisältöä.”

Missä Tukea vanhemmille -sivusto ja yhdistys on viiden vuoden päästä? Tätä en vielä tiedä, mutta vatsassa on niin paljon perhosia, että välillä tuntuu että lennän! Olen täysin vakuuttunut siitä, että hyvää kannattaa jakaa ja yhteistyössä on valtava voima. Oman matkani aikana olen ymmärtänyt, että vanhempien vertaistukiauttaminen on yksi minun elämäni tarkoitus. Se, että itse kompuroin ruuhkavuosieni alkumetreillä antoi minulle lopulta tarkoituksen auttaa muita. Haluan jatkaa auttamista ja on hienoa huomata, että meitä auttajia on muitakin <3 

Lisätietoa yhdistyksestä voit kurkata täältä!

Hanna

Tukeavanhemmille.fi -sivuston perustaja, päätoimittaja, bloggari sekä äiti, vaimo ja Väsynyt äiti - apua uupumukseen ja unettomuuteen kirjan kirjoittaja

Blogi muualla somessa: FacebookInstagramTwitter